Copywriting – jak vydělávat psaním?

Kterak se copywriterem stal/a. Takhle by klidně mohla začínat pohádka nebo spíš pořádný drama. No a pokud vám drama nevadí, tak směle do toho. Proč? Copywriting vám poskytne svobodu v pracovním životě a může se stát jedním (jediným) z příjmu digitálního nomáda.

Co je copywriting?

Ujasněme si, co všechno copywriting znamená. Česky je to psaní článků, ale nepředstavujte si to jako psaní slohovky na střední. Aby vám za gramatiku hrozila 3, by se stávat nemělo. Takže pokud jste jako já, opakování psaní čárek vás nemine.

Když to vezmu kolem a kolem, samotný psaní článku je to nejmenší. Mnohem víc času vám pravděpodobně zabere průzkum, vyhledávání informací a studování tématu, o kterém píšete. Použité informace mají být relevantní, takže radši používejte zákony než Wikipedii, ale to je snad jasný. Jsem si skoro jistá, že o každém tématu, který budete zpracovávat, psali už desítky lidí před vámí. A co to teda znamená? Vás článek musí být lepší. Musí být obsáhlejší, mít větší výpovědní hodnotu a taky kvalitní SEO optimalizaci. Jestli jste stejný mlíčňák jako já, tak nejspíš nevíte, která bije. Ale nebojte, na všechno dojde. 🙂 Existují hromady zásad, kterými se při psaní můžete řídit, který vám můžou pomoct… Problém je, že se je všechny nenaučíte za den, a nejspíš ani za měsíc. Takže se na to připravte, je to běh na dlouhou trať.

Chci být copywriter, ale nemám reference

Pokud se rozhodnete do toho jít, můžu vám poradit. Nebo aspoň ukázat cestu, kterou jsem se vydala já. Nezapomeňte, sama teprve začínám. Po hodinách hledání a čtení diskuzních fór, jsem se rozhodla založit účty na třech webech.

  1. www.webtrh.cz
  2. https://www.stovkomat.cz/kategorie/
  3. www.copywriting.cz

Určitě to nejsou jediné weby, které můžete použít. Existuje i kupa zahraničních, ale o těch až příště. Seřadila jsem je tak, jak je nejvíc využívám. O Webtrhu mnozí tvrdí, že je zastaralý, pro mě je však nejpříjemnější. Nejsou určena žádná pravidla a komunikace zpravidla probíhá přes e-mail. Na Stovkomatu probíhá komunikace přímo přes portál, a to včetně plateb. Asi i proto, jsem tam zatím žádnou spolupráci nenavázala. Jako začátečník jsem prostě staromódní. A co posledního týče, tam byla moje registrace úplně zbytečná. Aspoň pro zatím.

Všechny weby si projděte, podívejte se na ně, přečtěte si podmínky a diskuze. Najdete řešení, které je pro vás nejpříjemnější. 

Jak začít s copywritingem?

Už to  jednou padlo – jste mlíčňák. Takže jak na to? Oslovujte zákazníky, jejichž poptávka vám sedí. Určitě se ze začátku nesnažte získat zákazníka, který poptává psaní článku na téma, vyžadující odbornou znalost nebo složité průzkumy, vedoucí k pochopení toho, o čem máte vůbec psát. Psaní takového článku by vám mohlo dát zabrat a nakonec vás odradit. Prostě se snažte vybírat témata, která vám jsou blízká nebo nevyžadují žádné specifické znalosti ani průzkumy.

Já zvolila cestu „přiznej barvu hned na začátku.“ Ve zprávě, kterou jsem potenciálním zákazníkům posílala, jsem vysvětlila, že jsem začátečník, a že mojí prioritou je získat reference, které budu moct v budoucnu použít. Důležitá poznámka. Když dojde na otázku peněz, nepodhodnocujte se! To, že nemáte stejnou úroveň jako copík s dvacetiletou praxí je evidentní, ale na druhou stranu, psát pod cenou je nefér vůči ostatním copywriterům. Takže si věřte a nebojte se říct o adekvátní peníze. Vaše práce na článku bude stejná, mnohdy dokonce o dost větší, než práce zajetého copywritera. To je prostě úděl začátečníků, abychom se prosadili, musíme vydat maximum. Nemáme systém, zkušenosti, styl – zívačka na židli to prostě není, ale neznamená to, že bychom za naši práci neměli dostat zaplaceno.

Pokud vám zákazník kladně odpoví, tak už je jenom na vás, jestli šanci obrátíte v úspěch.

Co mám teda dělat?

  1. Učte se! Je toho hodně, co ještě nevíte. Musíte se naučit používat klíčová slova (SEO optimalizace), která mají vliv na zobrazení vašeho článku ve vyhledávačích. Zjistěte si, jaké psaní funguje. Píšete článek na blog? Snažíte se něco prodat? Představujte si typické čtenáře článku, který píšete a pište přímo jim. Zjistěte co v psaní znamenají persony. Poslechnete si příběhy zkušených copywriterů. Ty, kterými se inspiruji já, vám na podnose naservíruji v některém z dalších článků.
  2. Čtěte! Čím víc, tím líp. Nekonzumujte pouze obsah, ale i jazykovou stránku věci. Když něco čtete, zapřemýšlejte nad tím, jak se vám text líbí. Dělá na vás text dobrý dojem? Proč na vás dělá dobrý dojem? Inspirujte se, ale ne zas moc.
  3. Pište! Co nejvíc můžete. Psát a psát a psát. To je teď vaše mantra.

Začít s něčím úplně od nuly je vždycky oříšek. Ale já vám věřím, stejně jako věřím sobě. Když něco chceme, tak to dokážeme. A neříkal kdysi někdo, že co je snadný, to je nudný?

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *