Vytvořte si návyky a zlepšete svůj život

Chcete odcvičit výzvu, ale nikdy to nedotáhnete? Vlastně nejen tu výzvu, ale nikdy nic nedotáhnete. Chcete konečně jíst zdravě, ale ke svačině si koupíte dortík? Chcete se podívat do zrcadla s úsměvem a ne s hrůzou? Chcete se ráno probudit odpočatí a večer usínat s čistou hlavou? Ať už směřujete k čemukoliv, nic není nemožné. Klíčem jste vy sami. Zařaďte do svého života návyky, které zlepší vaše bytí.

Jedna věc je jasná. Žijeme v krásné, ale zároveň strašné době. Máme všechno, ale nikdy nebudeme mít dost. Máme skoro neomezený přístup k informacím, ale nejsme moudřejší, chytřejší. Naopak nepřemýšlíme.

Sledujeme krásné, bohaté a úspěšné lidi, závidíme jim a chceme to také. Ale místo využití dostupných informací k tomu, abychom byli lepší, jenom znovu zapneme internet a dál závidíme. Doposud nikdy nebylo snazší dělat a dosahovat toho, čeho chceme. Ale zároveň to nikdy nebylo tak těžké. Proč? Protože často nevíme, co chceme.

Plácáme se v břečce očekávání a nároků.  Opusťme šedou zónu a zahoďme prášky na nervy. Začněme sami u sebe. Dosáhněme toho, že se nám bude dobře žít s námi samými. Začněme tak, že si vytvoříme kvalitní návyky.

Co třeba nový návyk -> aspoň dvakrát za měsíc objevovat nová místa

Vytvořte si návyky, které zlepší váš život

Tvorba návyků, to je vám disciplína. Tohle by nás měli učit ve škole. Je fajn vědět, kdy byla podepsaná Zlatá Bula Sicilská, ale tahle informace nám sotva změní život. Přestat kouřit byla hračka. Ale vytvořit si návyk? V jednu chvíli bych řekla, že naučit koně mluvit bude jednodušší.

Návyk je ustálený vzorec chování, pravidelná aktivita, kterou vykonáváme delší dobu. Jde o činnost, kterou vykonáváme tak často, až se stane přirozenou. Takhle to nezní složitě, co myslíte?

Začít pravidelně cvičit. Snídat. Jíst zdravěji. Po probuzení ustlat posel. Nedávat prádlo přes opěradlo židle, ale uklízet ho do skříně. Každý týden si udělat čas pro sebe. Vyčlenit si dvě hodiny na čtení, na vzdělávání se. Jednou týdně zavolat babičce. Třídit odpad. Cokoliv vás jen napadne.

I návyky mají opak. Tím jsou zlozvyky, ale ty si prosím záměrně netvořte. 🙂 Přestat kouřit bylo snadný, ale s hazardem by to tak být nemuselo.

Vytváříme návyky, aneb nenechte se odradit

Trocha praxe. Ráno kouknu na svůj odraz a je to tady. Krutá pravda a tvrdá realita – nevejdu se do zrcadla. No, tak zlý to teda není, ale změna viditelná je. Už nějakou dobu se ve svém těle necítím nejlíp.

Stres a napětí zajídám. Prokrastinuji, a abych se kvůli tomu necítila špatně, jím. Vyplňuji čas. To se muselo projevit. Tak jsem se rozhodla cvičit. Vždyť to dneska dělá každý.

Jenže to nešlo. Nedokázala jsem cvičit déle než týden. Z každého neúspěchu jsem byla víc a víc frustrovaná. Naštvaná sama na sebe. Naštvaná na svůj odraz v zrcadle. Takže jsem šla a vzala si další čokoládový dezert.

Zvládají to všichni, proč si tenhle návyk nemůžu osvojit i já?

Nevzdávejte se, dejte si šanci a mějte se rádi 🙂 <3

Začarovaný kruh a řešení

Nedokázala jsem to pochopit. Proč? Proč nedokážu vytrvat. Proč jím čokoládu, i když vím, že mi nedělá dobře. Proč k filmu otevřu pytlík chipsů, když vím, že se mi bude těžce usínat? A navíc si přece vytvářím návyk zdravějšího stravování. Najít odpověď mi trvalo dlouho, ale povedlo se.

V první řadě musíte zapomenout slova: zvládají to všichni, umí to každý. Opakováním si těch prokletých fází, jen zvětšujete svojí nechuť. Při hledání odpovědí se musíte obrátit dovnitř. Možná to už dávno víte, jen vám to přijde obtížné. Přiznám se, že mně ve hledání pomohly dvě slečny. Jednou z nich je Andy z FitFab strong (najdete na webu www.fitfabstrong.cz). Druhou je Kája Holubová, fotografka a báječná holka, kterou sleduju na Instagramu (@holu_ka).

Karolína Holubová
Z Instagramu FitFab Strong

Celou dobu šlo o dvě věci. Přijmout se taková, jaká jsem a začít se mít ráda. Že tohle znáte? Já jsem to znala taky. Dokonce jsem si myslela, že se ráda mám, ale ukázalo se, že to nebyla úplně pravda. Mít se ráda nebo rád takový, jaký jsem je základním předpokladem pro dosažení štěstí ve všech oblastech života.

Příklad zase ze cvičení. Hodí se. Proč jsem začala cvičit? Protože jsem chtěla zhubnout. Měla bych být hubená. Chtěla jsem být krásnější. Pro ostatní. A proč to nešlo? Protože jsem měla špatný motiv!

Změnila jsem přístup. Cvičit začínám proto, že chci pro své tělo udělat něco, co mu prospěje. Protože ten pocit, když odcvičíte sakra těžký workout je k nezaplacení. Protože vím, že na sebe budu pyšná. Pokořím další ze svých osobních výzev. A budu se cítit lépe. Na těle i na duši.

Cvičení jde najednou úplně jinak. A když jeden den necvičím? Nic si nevyčítám. Prostě cvičím den následující. Kdybych předtím jeden den neodcvičila, přišla by frustrace, depka a rovnou bych se na to vykašlala úplně. Protože na to prostě nemám. Přijde vám to povědomé?

Přijala jsem se taková, jaká jsem. Když mám chuť na čokoládu, dovolím si ji. A víte co? Nakonec ji ani nechci, protože už není zakázaným ovocem, kterým byla předtím. Už není vycpávkou času, který bych mohla strávit jinak.

Pochopení trvalo dlouho. Cesta je ještě dlouhá. Ale stojí za to, protože už teď jsem šťastnější. Veselejší. Vrací se mi energie.

A život? Ten je rázem veselejší

A víte co. I já mám v životě spoustu dramat. Menší, větší. Ale došlo mi, že když jedno drama zmizí, stejně se objeví další. Menší nebo větší. Ale to, co opravdu ovlivnit můžu a můžu to udělat hned, jsem právě já sama. A dramata, šťastné chvíle a prožitky. To všechno přichází a odchází, ale já zůstávám.

Když budete šťastní sami se sebou, nepřijde si na vás žádné drama. A když přijde, tak ne na dlouho. A prožitky štěstí se znásobí. A to za to stojí, co říkáte?

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *