3 způsoby, které vám usnadní rozhodnutí

Kolikrát před vámi stálo rozhodnutí, ze kterého vám bylo nevolno? Nejednou v životě stojíme na křižovatce a nevíme, kterou cestou se dát. Stojíme uprostřed, snažíme se poskládat všechny klady a zápory jednotlivých možností a ignorujeme, že se nám do žaludku přestěhovala soptící Etna.

Umět se rozhodnout. Dovednost, kterou by si měl osvojit každý. Všechna rozhodnutí, která v životě uděláme, nás někam posouvají. Dopředu, dozadu, doleva nebo zkratkou. Pokud chcete být šťastní, rozhodujte sami za sebe. Nenechte ostatní rozhodovat za vás. Ani když vám rozhodování nedělá radost.

Každý den se skládá ze stovek malých rozhodnutí. Většinou se týkají každodenních starostí a jejich vyřešení vám nezabere víc než zlomek sekundy. Samy o sobě nemají vliv na nic zásadního. V kolik hodin budu vstávat? Budu ráno cvičit, nebo si přispím? Co si obléknu do práce? Pojedu autem nebo autobusem? Jde o rozhodnutí, která děláme každý den. Zpravidla nijak zásadně neovlivní naši budoucnost (pokud nejedete do práce na kole a nesrazí vás autobus), ani budoucnost světa.

Ačkoliv i nevýznamné rozhodnutí může mít nečekaně velký dopad. Tak to v životě chodí. Uveďme si příklad. Rozbijí se vám boty, které nosíte do práce a jiné nemáte. Místo toho, abyste šli po práci koupit nové, jdete s kamarádkou na víno. Jeden den to v práci zvládnete v teniskách. Následující den přijdete do práce v keckách a zjistíte, že vás čeká prezentace před celým vedením firmy. Už v tu chvíli je vám jasné, že máte po bonusech.

Life-amateur in Scotland

Naše rozhodnutí nejsou vždycky nejlepší. Přijměte to. Pokud vás špatné rozhodnutí (třeba ohledně těch bot) trápí ještě několik dní poté, pak musíte přestat. Ubližujete tím hlavně sobě. Chyby k našim životům neodmyslitelně patří.

Osvojte si umění jasně a rychle se rozhodovat. Neříkám, abyste se rozhodovali bez přemýšlení, ale dlouhé dumání vám lepší výsledek nezaručí. Rima Pundir ve svém článku na webu ww.lifehack.org uvádí několik typů, které vám s rozhodováním pomohou:

  • Dlouhé přemýšlení nezaručí dobré rozhodnutí.
  • Při rozhodování naslouchejte své intuici, jaký pocit vám vaše rozhodnutí přináší?
  • Při větším rozhodování si stanovte termín, ve kterém dojdete k závěru.
  • Přijměte fakt, že ne vždycky všechno vyjde. I když se vaše rozhodnutí nakonec ukáže jako špatné, neznamená konec světa. Ne vždycky sklízíme jablka.

Uvědomění si problému s rozhodováním je prvním krokem na cestě k lepšímu životu. Pokud běžně stojíte v supermarketu před mrazákem a vybíráte jídlo tak dlouho, že máte omrzliny, je pravý čas na změnu. Dokonce za pět dvanáct. 🙂 Zlepšete své rozhodovací schopnosti, narovnejte páteř a naučte se naslouchat své intuici. Stejně jako si vaše tělo řekne, že má hlad, tak vám vaše vnitřní já řekne, co potřebuje.

Jak zlepšit rozhodovací schopnosti?

Tímto tématem se zabývá spousta odborníků. Nabízejí nám možnosti a způsoby, jak na sobě pracovat. Pojďme si ukázat některé způsoby, jak si rozhodování usnadnit.

Rozhodování podle Oprah

Strach z rozhodnutí může být paralyzující. Máte se rozvést? Dát v práci výpověď? Co když se rozhodnu špatně? Pocity úzkosti, špatný spánek, nedostatek energie a nechuť do života. Znáte? V tom případě si přečtěte, co říká Oprah. Ta radí, abyste si na papír napsali nejhorší věci, které by vaše rozhodnutí mohlo přinést. A zapřemýšlejte nad tím, jestli se s tím nejhorším scénářem dokážete vyrovnat. Pokud ano, co vám v rozhodnutí ještě brání? Každé rozhodnutí ať už dobré, nebo špatné otevírá nové dveře. A za těmi dveřmi je tisíc příležitostí. Otevřete se jim a buďte vděční, že máte možnost volby.

Úžasná a skvělá Oprah Winfrey

Seznam pozitiv a negativ – usnadněte si rozhodnutí

Dalším pomocníkem je soupis pozitiv a negativ jednotlivých rozhodnutí. Napište všechny klady i zápory, které vás napadnou. Ruth Chang říká, že jsou všechna ta pozitiva a negativa podvědomě diktována našimi potřebami a touhami. I když se je snažíme potlačit. Tahle pomoc se hodí v případech, kdy se správná zdají všechna rozhodnutí.

Napsali jste všechny výhody a nevýhody? Podívejte se na papír. Některá možnost má výhod určitě víc. Při sepisování, vás podle Changové, vede vaše vrozená touha, intuice a „pocit v břiše“. Naslouchejte si a všechno ostatní nechte plynout. Neexistuje správný a špatný krok, prostě jenom krok.

Ruth Chang

Zabalte rozhodování do představ

Dalším způsobem, který můžete aplikovat (až se příště budete rozhodovat, jestli je váš partner ten pravý) se nazývá 10/10/10. Tuto metodu vymyslela Suzy Welchová a podrobně ji popisuje ve stejnojmenné knize.

Radí, abyste si své rozhodnutí představili ve třech časových intervalech. Jak se po něm budete cítit za deset minut? Jak za deset měsíců a za deset let? Jde o způsob, který vám přináší nový pohled na věc. Pokud cítíme, že bychom rozhodnutí za deset litovali, měli bychom se vydat jinou cestou.

10/10/10 Suzy Welch

Nepleťte si, co se vám líbí s tím, co opravdu chcete

A teď jedna moudrá věc. Špatná rozhodnutí často vznikají proto, že zaměňujeme to, co se nám líbí s tím, co opravdu chceme a potřebujeme. Jedeme do Karibiku na pláž za exotikou, přitom máme mnohem radši zalesněné kopce v Rakousku. Každá lidská bytost je vystavena svým emocím a pocitům. Jenže tyhle pocity neříkají, odkud přichází. To zkrátka vede k tomu, že se často mýlíme v jejich původu, a tak nedokážeme určit, co opravdu chceme.

Chce to trénink. Nejezděte do Karibiku, když chcete do Rakouska. To, že budou kamarádi vzdychat a závistivě koukat na fotky vám štěstí nepřinese. Nezaměňujte to, co se vám líbí s tím, co skutečně chcete. Až se tohle naučíte, budete šťastnější.

S pokrokem se rozhodování stalo obtížnějším. Na rozdíl od našich předků máme tisíce možností. Když šla naše babička do obchodu pro košili, musela vybrat jen velikost a barvu. My si dnes vybíráme materiál, střih, látku, tvar límce, barvu knoflíků a tak dále.

Věřte si a naslouchejte si

Další věc, kterou pro sebe můžete udělat. Nestěžujte si rozhodování stovkou možností. Nechte si dvě až tři a naslouchejte své intuici. Ta má totiž vždycky co říct. I když to možná nechcete slyšet.

Nestarejte se o to, co si o vašich rozhodnutích myslí ostatní. Oni váš život nežijí. A pokud se jednou rozhodnete, nelitujte. Věřte svým volbám. Ve volných chvílích naslouchejte svému nitru, neignorujte ho a nepotlačujte. Někde uvnitř totiž vždycky víte, co máte dělat. Ačkoliv je to poznání třeba jiné, než byste si přáli. Nebo než je „správné“.

Tento článek píšu, protože kdyby existovala soutěž v nerozhodnosti, určitě bych se dobře umístila. S rozhodováním bojuji asi víc, než je zdravé. Proto říkám DOST. Odmítám být otrokem svého mozku. A jestli se vás něco v tomhle článku dotklo, pojďte do toho se mnou. Dokažme, že jsem pány svých vlastních životů.

Vaše M.

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *