Sebepoznání ve čtyřech krocích

Nejtěžší rozhodnutí často vedou k nejlepším výsledkům. Je důležité naslouchat svému srdci a věřit svým instinktům. I přesto, že občas sdělují věci, které nechceme slyšet. Někdy je potřeba opustit věci jisté a udělat místo novým, skvělým a vzrušujícím.

Důležitá je víra. V sebe samého, ve vlastní rozhodnutí i budoucnost. Víra ve všechny báječné zážitky a splněná přání, která jsou před námi.

Photo by Vendula Čípová

Sebepoznání

V průběhu procesu hledání „správné“ cesty jsem zjistila, že pokud činnosti, kterým věnujeme čas neladí s tím, co máme v srdci, pak v těchto činnostech nejspíš neuspějeme. Vyřčená přání, která nerezonují s opravdovou touhou se buď nesplní, nebo nás jejich naplnění neuspokojí. Abychom neplýtvali časem nad přáními a cíli, jejichž splnění či dosažení nás neučiní šťastnějšími, je třeba důkladně poznat sami sebe. Zjistit, po čem doopravdy toužíme.

Photo by Vendula Čípová

Jak život plyne, každý se mění, dospívá, stárne. Naše myšlení, politické názory, aktivity, kterým se věnujeme ve volném čase, co jíme, s kým se stýkáme a co v životě chceme utváří, kdo jsme. A se změnami v mysli se mění i to, co chceme. Může to být matoucí.

V životě každého z nás přijde čas, kdy potřebujeme zjistit, co je pro nás důležité. Čas, kdy hledáme sami sebe. Je to období, kdy se snažíme ponořit do hlubin vlastního nitra a pokoušíme se identifikovat, proč na tomhle světě jsme. Co je cílem našeho žití? Celý proces může dopadnout třeba tak, že změníme práci, najdeme si nový koníček nebo klidně opustíme všechno známé (vlastní zkušenost).

Photo by Vendula Čipová

Sebepoznání probíhá na úrovni duševní i fyzické. Cílem hledání se by měla být skutečnost, že se přijmeme takoví, jací skutečně jsme. Že se naučíme milovat sami sebe. Se všemi chybami i nedostatky.

Začněte dělat všechno, co vám přijde na mysl. Cestujte (klidně jen do sousedního kraje), cvičte, začněte péct, zapojte se do charity. Tyto aktivity budou vašimi vlastními ukazateli. Pomohou vám se rozhodnout kdo jste, a co v životě chcete. Nalezení sebe samého není jednorázová záležitost. S vlastním osobním růstem je třeba si čas od času ověřit, že jste na správné cestě.

1, Buďte občas sami

Trávit čas sám se sebou je jednou z nejvíce osvěžujících a nejpřínosnějších věcí v procesu poznávání sebe samého. Šli jste někdy sami na oběd, na kávu nebo do kina? Jestli ne, určitě to vyzkoušejte. Budete to jen vy a vaše myšlenky. Poskytne vám to čas soustředit se, nebudete rozptylováni obvyklou společností. Já osobně si chození do kina single opravdu užívám. Spatřuji v tom vlastní malý boj proti konvenci. 😊

Photo by Vendula Čipová

2, Zkuste něco nového

Ať už začnete chodit na taneční lekce, začnete s detoxem nebo změníte interiér bytu. Každá nová věc, do které se pustíte vám do života přinese novou energii. Každodenní úkoly se po čase stávají úmornými. Je nutné z té rutiny vystoupit a otevřít se novým věcem. Netřeba začínat ničím radikálním. Třeba jen zajděte na pizzu jinam než obvykle. Začněte chodit na angličtinu nebo venčit pejsky do útulku. I drobnosti mohou nadělat velkou parádu. A kdoví, třeba při těch procházkách s chlupáčem zjistíte, co je vaším posláním.

Photo by Vendula Čipová

 

3, Cestujte

Cestování je hotovým zázrakem k otevření vlastní mysli a prožívání nových věcí. Přiměje vás přemýšlet o věcech, které vás doposud ani nenapadly, protože jsou závislé na situacích, se kterými se při cestování setkáte.

Můžete se o sobě hodně naučit. Zjistíte, jak reagujete v situacích, ve kterých jste se objevili prvně. Možná objevíte nový talent. A stoprocentně obohatíte svého ducha poznáním nových míst i kultur.

A jsem si jistá, že se každý, kdo miluje cestování ztotožní s následujícím tvrzením. Že jakmile se jednou vrátíte z cesty, už nikdy nebudete stejní. V tom nejlepším slova smyslu.

Photo by Vendula Čipová

4, Milujte, kdo jste

Narodili jste se v kůži, ve které jste se narodili, a to se do konce života nezmění. Milovat sám sebe by mělo být základním cílem každého z nás. V dnešní době je pojem sebelásky často probíraný i veřejně. A například média udělala v oblasti prezentace trendů a krásy velký krok vpřed.

Pokud nemilujete kůži, ve které se nacházíte, bude obtížné najít někoho, kdo bude milovat vás. My sami jsme svými nejhoršími kritiky. Soudíme i části, které druzí nevidí. Je to součást procesu, který je přirozený, ale s mírou!

Buď můžete být posedlí tím, jak chcete vypadat a možná věčně nespokojení, nebo se vyrovnáte s tím, co máte. Netvrdím, že byste své tělo měli nechat chátrat, makejte, ale zároveň se zbytečně nekritizujte. Pokud vás nějaký ten špíček navíc přiměje cvičit, tak je to skvělé, ale nenávidět se kvůli striím nebo špatné pleti nemáte zapotřebí.

Cítit se dobře ve své kůži vás posune v mnoha směrech. Sebeláska vás může naučit věcem, které jste o sobě ani nemuseli vědět. Možná, že zamračený výraz po ránu, který přičítáte tomu, že nemáte rádi vstávání zmizí. Možná totiž jeho příčinou není vstávání, ale fakt, že se nemáte rádi. Vaše osobnost je jenom jedna. Nikdo na celém světe není stejný jako vy. Jste unikát. Tak se nesnažte být někým jiným.

Photo by Vendula Čipová

A jedna na závěr? Odpouštějte. Sobě i druhým. Chyby jsou přirozené. A jak je využít? Poučit se z nich. Jde o dílek skládačky, bez které byste vy nebyli vy.

Nalezení sebe samého a poznání toho, kdo skutečně jste vám dá novou perspektivu. To, že rosteme a nacházíme svůj vlastní účel, své poslání je neskutečně důležité. Vždycky je prostor pro učení se nových věcí a objevování nových míst.

Všechno je to o cestě a hledání nejlepších věcí v životě, které povedou k tomu, abychom žili šťastný a naplněný život. Není to proces jednoduchý. A proto je třeba zůstat odhodlaný a věřit ve své cíle. Protože probudit se a vědět, že se máte rádi, a že děláte, co milujete je k nezaplacení.

Photo by Vendula Čipová

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *